top of page

ETİK & KURALLAR

technology-4256272_1920.jpg

ETİK

Bu bölüm yarışmaya katılan projelerin uyması gereken etik kuralları içermektedir. INTOC ve katılımcıların ilişkilerine yön veren temel ilkeler aşağıda listelenmiştir:

Etik ve Araştırmacı: Bilim projesi hazırlayan kişi, sürecin tüm aşamalarında bilimsel etiği temel kriter olarak kabul eder, temel etik kuralları ihlal etmez.

 

Doğruluk: Veriler ancak bilimsel yöntemler kullanılarak analiz edilebilir. Gerçekleştirilen deneylerden ve gözlemlerden türetilmiştir.

Bilimsel Araştırmalar Zarar Vermiyor: Hayvanlar üzerinde yapılan deney, çalışmalarda gereksiz hasar ve acıya uğramıyor. Canlı konularda deneyler için yetkili makamlardan izin alınmalıdır. Gerçekleştirilen deneyler hayvan deney etiğine uygun olmalıdır.

İnsanlık İçin Yararlı Bilgiler Üretme Sorumluluğu: Bilim projeleri üreten bireyler, insanlık için faydalı verilerin geliştirilmesinden sorumlu olmalıdır.

 

Projede Aktif Çalışan Öğrenciler Tarafından Yapılan Sunum: Proje sunumu, araştırmanın tasarım ve planlamasında görev alan öğrenciler tarafından başından itibaren yapılmalıdır.

 

Etik İhlal Türleri: Bilimsel bir proje intihal yapılmamalıdır.

 

Referanslama Proje odaklı kaynaklardan yararlanılırken, proje sonunda, kaynaklar bilimsel etiğe uygun olduğu şeklinde sergilenmelidir.

PROJE YAZMA VE VİDEO KRİTERLERİ

Kağıt Özeti

ÖZET

  • Bu metin projenizin kısa bir özetidir.

  • Maksimum 300 kelime.

Büro

RAPOR

  • Projeyi açıklar ve şunları içerir: ilgili çizimler, fotoğraflar, tablolar, bulguları destekleyecek grafikler. 

  • Maksimum toplam sayfa sayısı 10 veya maksimum 2000 kelimedir.

  • Referans ve katkıda bulunan kişi ve kurumlar proje raporu sonunda belirtilmelidir.

Video Kamera Mercek

VİDEO

Proje videoları maks. 5 dakika uzunluk. (.mp4)

daiagram.png
bottom of page